Home koło historyczne 93 rocznica odzyskania niepodległości
93 rocznica odzyskania niepodległości
Wpisany przez D.J. Gregorowicz

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę. Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.

Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny”.

W latach 1939-1944 władza komunistyczna zakazała obchodzenia Święta Niepodległości. Zamiast czczenia tego wydarzenia ówczesny rząd ustalił dzień 22 lipca. Próby obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami . Dopiero w czerwcu 1989 roku ustawa sejmowa przywróciła 11 listopada jako Święto Niepodległości.

Uczniowie z klasy I b pod kierunkiem p. D. J. Gregorowicz przygotowali akademię o tym wydarzeniu historycznym. Przypomnieli postacie związane z powstaniami narodowymi np. T. Kościuszko, J,. Kilińskim, J. H. Dąbrowskim , J. Jasińskim. Szczególną uwagę zwrócili na zasługi Komendanta, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pani Wiktoria Malinowska, Sybiraczka, zw. naszą Babcią, również przyłączyła się do słów poety:

Ojczyzna ma droga, to cały ten kraj,

te lasy i pola, ten ogród i gaj

i strumień, co srebrnie

pod słońca blask drga.

To wszystko, to wszystko, ojczyzna ma !

Dekoracje przygotowała p. M. Zielińska. W przygotowaniach do akademii pomagał SU w osobie A. Krawczuk.

Uczniowie, którzy wystąpili w przedstawieniu:

A.Leszczyńska, A.Kulikowska, K. Kolenda, W. Zyskowska. G. Sieńko, M. Siedlecki, S. Zdancewicz, H. Huszcza, M. Milewski, D. Wilczewski, K. Tichanow, M. Grygo, R. Malinowski.

Nad nagłośnieniem czuwali: P. Walendziuk i J. Chełmiński.

listopad 2018