Home konkursy Parki Narodowe - Perły Naszego Regionu
Parki Narodowe - Perły Naszego Regionu
Wpisany przez Anna Nerko   

„Parki Narodowe - Perły Naszego Regionu"

 

W styczniu 2009 r. przystąpiliśmy do Konkursu Wiedzy Ekologicznej pt.„Parki Narodowe - Perły Naszego Regionu", który skierowany jest do uczniów klas II i III gimnazjów powiatu augustowskiego. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ogólnokształcących - Gimnazjum nr 4 w Augustowie, patronami zaś -  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Starosta Powiatu Augustowskiego.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży wiedzy o walorach przyrodniczych naszego województwa, roli parków narodowych, jako formy ochrony przyrody mających znaczący wpływ na zachowanie bioróżnorodności środowiska przyrodniczego oraz uświadomienie uczniom zależności występującej między środowiskiem przyrodniczym, a działalnością gospodarczą człowieka. Bardzo trafnie cele konkursu odzwierciedla motto:

„ Życie jest jak pajęczyna, a każda jej nitka składa się z różnych elementów - rzek, oceanów, roślin, zwierząt ... .

Jeśli zniszczysz jedną nić tej pajęczyny, cała ulegnie zniszczeniu".

 

Pierwszy etap konkursu

17.02.2009r. odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat walorów przyrodniczych, roli oraz zadań Wigierskiego Parku Narodowego. Spotkanie poprowadził przedstawiciel parku pan Wojciech Misiukowicz. Wzięli w nim udział uczniowie zainteresowani udziałem w ww. konkursie. Następnie w dniu 17. 03.2009r. odbył się etap szkolny konkursu. Przystąpiło do niego 28 uczniów klas II i III.  Ich zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 25 zadań otwartych i zamkniętych na temat form ochrony przyrody w Polsce oraz wiedzy o czterech parków narodowych naszego województwa.

obraz_080

Oto finaliści, którzy będą reprezentowali naszą  szkołę w finale konkursu: Ewelina Kownacka i Paulina Woroniecka - kl. II c, Magda Korzeniecka i Daniel Chudecki -       kl.  II b oraz Agnieszka Szparkowska - kl. III c. Gratuluję.

 

Drugi etap konkursu. rozpoczęliśmy zajęciami edukacyjnymi w Białowieskim Parku Narodowym. Na wycieczkę wyjechaliśmy 7.04.2009r. Zajęcia przeprowadzili pracownicy parku. Wzięła w nich udział młodzież siedmiu gimnazjów powiatu augustowskiego. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego PN obejrzeliśmy prezentację na temat historii powołania i walorów przyrodniczych parku. Następnie podzielono nas na 2-3 osobowe zespoły, które udały się na zajęcia terenowe. Celem zajęć było poznanie różnorodności biologicznej lasu naturalnego oraz specyficznego mikroklimatu panującego  w lesie. Każda z grup prowadziła różne zadania terenowe. Nam przypadło w udziale badanie temperatury i wilgotności powietrza w parku i na otwartej przestrzeni oraz zebranie informacji na temat roślinności występującej w poszczególnych warstwach lasu. Uczniowie z innych szkół badali miedzy innymi ph gleby, prędkość wiatru, tropy zwierząt. Na koniec zajęć podsumowaliśmy zebrane w terenie pomiary oraz wyciągnęliśmy wnioski.

Pobyt w parku zakończyliśmy zwiedzaniem Muzeum BPN. W powrotnej drodze w Hajnówce zjedliśmy pyszny obiad i około godziny 21.00 zmęczeni, ale z głową pełną wiedzy i nowych doświadczeń,  wróciliśmy do Augustowa.

Teraz czeka nas dużo pracy. Do 15 maja 2009r. mamy wykonać prezentację multimedialną Białowieskiego PN oraz posiąść wiedzę na temat wszystkich parków narodowych naszego województwa.

Etap finałowy konkursu odbędzie się 20 maja 2009r. w Gimnazjum nr 4. Będzie on obejmował ocenę wykonanych przez uczniów prac multimedialnych dotyczących walorów przyrodniczych wybranego parku oraz konkurs wiedzy dotyczący form ochrony i walorów przyrodniczych naszego regionu.

Zabieramy się do intensywnej pracy.

obraz_006

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego

 

obraz_011

Park Pałacowy. Nasz Przewodnik - Pan Marek

 

 

obraz_059

Przewalony pień w lesie grądowym Białowieskiego Parku Narodowego

 

 

obraz_068

Ols - las liściasty rosnący na obszarach bagiennych Białowieskiego Parku Narodowego

 

 

obraz_089

Stado żubrów w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

 

 

 

Zdjęcia wykonała Magda Korzeniecka z klasy IIB

 

 

Opiekun i koordynator konkursu - Anna Nerko

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

Nasz Patron

znaksybiraka

Sybiracy

kalendarz

marzec 2019
N P W Ś C Pt S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

other language

ang1 nrf1 rus1

Projekty

erasmus


Kodowanie__small


comenius


logo_etwinning


     logo_aktyw_ed


lepsza_szkola


przjaznaspz_logo


mapa_kreatywnosci_znaczek


logo_czytam


szkola_z_klasa


 

uczniowie_z_klasa


szkolabp


logo_nib


kapital


Nasz Adres

Gimnazjum nr 2
im. Sybiraków
ul. Nowomiejska 41
16-300 Augustów
087 643 22 30

Napisz do Nas
gim2.vdl.pl

gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości