Dni Bezpiecznego Internetu
Wpisany przez M.Cz.

PROJEKT EDUKACYJNY

„ZACHOWAJ BEZPIECZNĄ PRĘDKOŚĆ NA WIRTUALNEJ AUTOSTRADZIE"

W naszym gimnazjum zakończyliśmy projekt związany z bezpiecznym wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Projekt przygotowany przez Marzennę Czerwińską realizowała w dniach 11 - 23 luty 2009 r. grupa nauczycieli naszego gimnazjum i uczniowie klasy III c.

Celami tego przedsięwzięcia było:

• uświadomienie młodzieży naszego gimnazjum niebezpieczeństw związanych z używaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych
  • zapoznanie z prawnymi aspektami używania tych technologii; zarówno z przepisami prawa karnego, jak i cywilnego
  • zapoznanie z regułami właściwego posługiwania się technologiami informatyczno - komunikacyjnymi
  • uświadomienie rodzicom uczniów zagrożeń związanych z używaniem nowoczesnych technologii
  • zapoznanie rodziców z metodami mądrego nadzór nad dziećmi używającymi nowoczesnych technologii
  • propagowanie w lokalnym środowisku tematyki właściwego korzystania z osiągnięć informatyki

Aby zrealizować te cele podjęliśmy się realizacji następujących zadań:

11 lutego, po raz kolejny, klasa III c przygotowała szkolne obchody Europejskiego Dnia Bezpiecznego Internetu 2009 . Święto to odbyło się w Polsce po raz trzeci i po raz trzeci obchodziliśmy je w naszej szkole.

W tym dniu na korytarzach szkoły pojawiły się porady dotyczące najczęstszych problemów, z którymi uczniowie stykają się używając nowoczesnych technologii. Przygotowaliśmy ekspozycję w holu szkoły. Chłopcy z klasy III c na przerwach pokazywali prezentacje multimedialne i krótkie filmy dotyczące wyników badań przeprowadzonych w naszym gimnazjum w latach ubiegłych oraz tematyki bezpieczeństwa w sieci.

Uruchomiliśmy e-mailową skrzynkę pytań dla rodziców i uczniów.

Klasa III c opracowała i przeprowadziła ankietę dla uczniów i rodziców klas I naszej szkoły dotyczącą problemu bezpieczeństwa w Internecie oraz używania nowoczesnych technologii. Jej podsumowanie, w formie prezentacji multimedialnej, zostanie przedstawione 2 kwietnia, w czasie konsultacji.

Nauczyciele informatyki, p. Anna Jakucewicz, Jan Dziądziak i Waldemar Złotkowski przeprowadzili lekcjie dotyczące zasad dobrego wychowania w sieci, czyli Netykiety. Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące tych zasad „Netykieta - savoir vivre Internetu". Można je obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły .

Wychowawcy poprowadzili na godzinach wychowawczych dyskusje dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. Każda klasa opracowała 3 zasady używania nowoczesnych technologii, najważniejsze z punktu widzenia jej uczniów. Posłużą one do opracowania Szkolnego Kodeksu Bezpieczeństwa w Sieci.

Powstały również hasła, a nawet wiersze propagujące bezpieczeństwo w sieci. Oto próbka poezji internetowej klasy III a:

Cyberprzemoc to złe zjawisko

Pamiętaj o tym gimnazjalisto

Szanuj innych i bądź ostrożny

Bo ktoś pozornie miły w sieci może być groźny

Nigdy nie wiesz o co mu chodzi

Dlaczego w kontakt z Tobą wchodzi

Pani Anna Jakucewicz - wicedyrektor i nauczyciel informatyki pokazała rodzicom naszych gimnazjalistów prezentację „Zagrożenia w sieci", który spotkała się z ich strony z dużym zainteresowaniem. Otrzymali oni również ulotki z poradami, jak mądrze towarzyszyć dziecku w poznawaniu nowoczesnych technologii.

Z inicjatywy p. Anny Pawłowskiej - pedagoga szkolnego - uczniowie spotkali się też z przedstawicielami Prokuratury Rejonowej w Augustowie, którzy przybliżyli im aspekty prawne korzystania z technologii komputerowych.

Odbyły się zajęcia koła dyskusyjnego „Szalony Świat Internetu" przeprowadzone przez panie: Małgorzatę Sawicką i Halinę Świetlicką. Panie bibliotekarki przeprowadziły również zajęcia biblioterapeutyczne w klasie integracyjnej - „Wirtualna znajomość".

Końcowym akordem akcji były arcyciekawe spotkania uczniów klas II i III z informatykiem i gorącym propagatorem właściwego korzystania z nowoczesnych mediów -
p. Piotrem Gajewskim. Spotkały się one z bardzo żywym odbiorem wśród młodzieży.

Udało się w czasie realizacji projektu osiągnąć większość z zakładanych celów. Mamy nadzieję, że skłoniliśmy rodziców i uczniów do przemyśleń. Oczywiście koniec akcji nie oznacza końca działań związanych z tematyką właściwego wykorzystania technologii komputerowo- informacyjnych. Spostrzeżenia wyniesione z tegorocznych spotkań posłużą nam do przygotowania kolejnego projektu i podjęcia kolejnych działań w środowisku naszej szkoły i miasta.

grudzień 2018