27.Ogólnopolski Finał Konkursu Odyseja Umysłu
Wpisany przez Tomaszewska Beata

W dniach 23-25.03.2018 r. nasza drużyna Odyseuszy reprezentowała szkołę podczas 27.Finału Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.

Drużyna w składzie: Joanna Żytkowska, Paulina Zamojska, Mikołaj Walulik, Franciszek Olszewski, Jakub Szmidt i Patryk Karpiński, trenowana przeze mnie, zajęła 11. miejsce w swojej grupie wiekowej w Problemie Długoterminowym 3. "Bajdokument- prawie prawda”.

Do konkursu w Gdyni przystąpiło 226 drużyn z całej Polski zakwalifikowanych podczas Eliminacji Regionalnych, które odbywały się od lutego do marca. Warto jednak przypomnieć, że Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę i moderuje jej pracę. Jesienią, gdy publikowane są Problemy Długoterminowe, drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala swoje rozwiązanie, aby wiosną w 8-minutowej prezentacji pokazać sędziom oraz publiczności efekt swojej pracy. Każdy konkursowy problem precyzyjnie określa, jakie aspekty rozwiązania i według jakich kryteriów będą poddanie ocenie. Zadanie tylko z pozoru jest proste, bo Odyseja Umysłu promuje przede wszystkim to, co jest zaskakujące i twórcze.

Warto dodać, że uczestnicy tego konkursu, w oparciu o własne działania i doświadczenia, kształtują kluczowe kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie. Stają się niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie, bo w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!

Przejdźmy jednak do samego konkursu...do Gdyni przyjechaliśmy w piątek i zamieszkaliśmy w Sea Hostelu w centrum miasta w bliskiej odległości od portu. Gdynia to miejsce bardzo nowoczesne i szybko rozwijające się, o którym mówi się, że jest miastem morza i marzeń. W sobotę rozpoczął się konkurs i już w godzinach porannych drużyna zmierzyła się z tzw. zadaniem spontanicznym, którego treść poznała dopiero na miejscu, a rozwiązanie tworzyła w zaledwie kilka minut. Potem oglądaliśmy występy innych Odyseuszy i poznawaliśmy nowych ludzi. Wieczorem natomiast wzięliśmy udział w wielkiej Imprezie Integracyjnej wszystkich drużyn, która odbywała się w Hali Gdynia Arena. Niezwykle nowoczesny obiekt zgromadził ok. 2000 ludzi, którzy przyjechali na finał. Wspólny taniec, strefa ekspresji, foto budka to tylko nieliczne atrakcje tego wieczoru...

Następnego dnia w niedzielę drużyna zaprezentowała Problem Długoterminowy, czyli spektakl „Bajdokumentu”, którego fabułę oparła na znanej książce pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Kiedy emocje już opadły, mieliśmy możliwość obejrzenia kolejnych występów innych zespołów i powiem szczerze, był to najcenniejszy dla nas moment, gdyż zobaczyliśmy prawdziwie mistrzowskie prezentacje. Gratulujemy odwagi i pomysłów innym drużynom. Wieczorem natomiast czekał nas niezwykły spektakl muzyki, tańca i świateł, bo w Hali Arena Gdynia odbyła się Gala Finałowa, podczas której wyłoniono laureatów i finalistów.  Wspomnienia tamtych chwil będą nam towarzyszyły bardzo długo. Po oficjalnym powitaniu publiczność włączyła światełka (otrzymali je wszyscy uczestnicy gali) i cała hala zamieniła się w kolorowe niebo marzycieli, potem były podziękowania dla wszystkich, którzy współtworzą Odyseję Umysłu oraz dla nas trenerów. Moment, gdy każda z drużyn wykrzykiwała imię swojego trenera, a my staliśmy obok nich, był tak bardzo wzruszający, że będę go sobie przypominała jeszcze długo. Dziękuję Drużyno!

Przed ogłoszeniem wyników wieczór uatrakcyjniły występy tancerzy, finalistów i laureatów programów telewizyjnych. Scena iskrzyła od rytmów i energii, którą dzielili się z nami tancerze. Potem nastąpił wielki finał. Pomimo że nie udało nam się stanąć wśród grona laureatów, zostaliśmy Wielkimi Finalistami 27. edycji Odysei Umysłu! Gratuluję swojej drużynie SUKCESU. Nie było łatwo, ale każdy z nas wynosi z tej przygody bagaż tak pozytywnych emocji i przeświadczenie o tym, że warto marzyć, warto działać, warto tworzyć. Kiedy zapytałam swoich Odyseuszy, czego nauczyli się podczas realizacji projektu, jakim jest Odyseja Umysłu, zgodnie mówili, że są dumni z tego, że zaszli tak daleko, bo wspólna praca zintegrowała ich, mogli ponadto sprawdzić siebie w różnych sytuacjach, poznali nowych ludzi, odkryli nowe miejsca i zdobyli liczne doświadczenia, które na pewno będą w przyszłości pomagały im w podejmowaniu ważnych decyzji. Jeden z uczniów powiedział też, że gdyby miał urodziny, to chciałby usłyszeć następujące życzenia: „Zostań Odyseuszem”. Lepszej rekomendacji nie trzeba!

Trener: Beata Tomaszewska

wrzesień 2018