Z Erasmusem w Turcji.
Wpisany przez Rzepecka Henryka

W dniach 14.01. - 19.01.2018r. w miejscowości Eskisehir w Turcji odbyło się szóste już spotkanie partnerskie z projektu CASE w ramach programu ERASMUS +. Od kilku miesięcy program realizują uczniowie klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta. Tym razem placówkę reprezentowały  nauczycielki Beata Granacka i Jolanta Borysewicz oraz trzy uczennice.

Kilkunastogodzinna podróż samolotem, busem, m. in. przez most łączący Europę i Azję nad cieśniną Bosfor zakończyła się w mieście Eskisehir w północno- zachodniej Turcji, w którym znajduje się nasza partnerska szkoła. Duże ponad sześćsettysięczne miasto, ośrodek uniwersytecki, przyjęło nas bardzo gościnnie.

Uczennice zostały przyjęte przez tureckie rodziny do ich domów, podobnie jak młodzież  reprezentująca inne kraje uczestniczące w projekcie, Włochów i Litwinów.

Krótki nocny odpoczynek i od rana w poniedziałek wspólne zajęcia na temat ekologii, praw konsumenckich, zanieczyszczeń i ratowania środowiska.

Najpierw szkolna społeczność przywitała nas występami młodzieżowych zespołów muzycznych, tureckimi piosenkami, oficjalnym wystąpieniem pani Dyrektor. Potem prezentowanie osiągnięć wypracowanych przez grupy z poszczególnych państw. Przez kolejne dni znowu wrsztaty. Polski zespół przedstawił prace na temat wykorzystywania możliwych źródeł energii.

W międzyczasie oczywiście zwiedzanie. W ciągu czterech dni zobaczyliśmy jedne z największych na świecie zakładów produkujących odzież dla znanych marek (np. Calvina Kleina)- SARAR, park rozrywki – SAZOVA, uniwersyteckie centrum kultury z wystawą poświęconą tureckiej tradycji i nauce (Anadolu University Science- Culture and Art Center). Byliśmy także w starej części miasta z zabudową architektury ottomańskiej. Tu zwiedzaliśmy XVI-wieczny meczet. Spacerowaliśmy bulwarami nad rzeką Porsuk, a w czwartek (18.01.) zdążyliśmy jeszcze odwiedzić Muzeum Archeologii, bo warto pamiętać, że ta część Turcji, to kraj starożytnych Frygijczyków, potem dawna kolonia grecka i rzymska.

Oczywiście próbowaliśmy też tureckiej kuchni, m. in. ryb z Morza czarnego. Mieliśmy okazje porównać klimat i krajobrazy.

Przede wszystkim nawiązaliśmy kontakty, ćwiczyliśmy się w mówieniu w języku angielskim. Zdobywaliśmy wiedzę o życiu ludzi w innej tradycji, kulturze, na innym kontynencie.

Największy sukces programu ERASMUS+, poza zdobytą wiedzą i umiejętnościami, to fakt, że mimo różnic językowych i kulturowych potrafimy porozumiewać się, dogadywać, razem pracować i bawić się.

Zadowolone, pełne wrażeń, doświadczeń i satysfakcji znów długo wracałyśmy do domu. Przez górzystą Turcję, cieśninę Bosfor, Stambuł, nad Bałkanami, do Augustowa.

Jolanta Borysewicz

zdjęcia w zakładce galeria