"Cogito ergo sum" po raz 14.
Wpisany przez Rzepecka Henryka

Już po raz czternasty został zorganizowany powiatowy turniej humanistyczny, który ma na celu popularyzację wiedzy z zakresu języka polskiego, historii i sztuki. Trzynaście edycji odbyło się w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków, czternastą edycję zorganizowano w pod szyldem Szkoły Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta.

Organizatorzy pragną wzbudzić motywację do pogłębiania wiedzy u uczniów zdolnych i stworzyć im możliwości prezentacji swych umiejętności. Taki konkurs integruje środowiska szkolne z całego powiatu. Turniej był adresowany do uczniów klas gimnazjalnych. Przystąpiło do niego sześć zespołów, a każdy z nich liczył po cztery osoby.

Młodzież zmagała się z dwunastoma konkurencjami z różnych dziedzin humanistycznych. Tematem przewodnim był „dramat”. Stricte wiedzowe konkurencje z historii oraz języka polskiego przeplatały się z zadaniami, w których należało wykazać się talentem malarskim, tanecznym i aktorskim. Uczniowie przygotowali układ choreograficzny do piosenki „Boję się” z musicalu „Romeo i Julia”, ujawnili swe talenty aktorskie w scenkach z „Zemsty”, popisali się erudycją w dialogach o miłości, czy wreszcie ukazali swą malarską wizję pierścienia na podstawie opery Wagnera.

W turnieju humanistycznym zwyciężyli uczniowie z Gimnazjum nr 4, drugie miejsce zdobyli uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły, a trzecie również Gimnazjum nr 4. Gratulujemy wygranym zespołom. Cieszymy się, że co roku młodzież uczestniczy w tym przedsięwzięciu, choć to niełatwe zadanie, gdyż wiedzę trzeba mieć dużą, a umiejętności z różnych dziedzin artystycznych. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

Konkurs zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta Augustowa, Rady Rodziców oraz darowiźnie z księgarni Atena. Dziękujemy.

Ewa Chodacz, organizator i pomysłodawca konkursu

Zdjęcia Danuta Gregorowicz ( niebawem w galerii)

luty 2018