Święto Patrona Sybiraków
Wpisany przez Rzepecka Henryka

20 listopada to dzień, w którym Sybiracy, goście, cała społeczność klas gimnazjalnych oraz uczniowie klasy VII a i VII e, obchodziliśmy dzień patrona Sybiraków – Świętego Rafała Kalinowskiego.

Z tej okazji gościliśmy Sybiraków Ziemi Augustowskiej na czele z prezesem Zarządu Oddziału Augustów Związku Sybiraków, Jerzym Sienkiewiczem, przedstawicieli Światowego Zarządu Armii Krajowej Koła w Augustowie na czele z panią Haliną Kochanowską, burmistrza miasta Augustowa Wojciecha Walulika, wicestarostę Katarzynę Sturgulewską, przewodniczącego Rady Miasta Filipa Chodkiewicza, dyrektora Delegatury Suwalskiej Kuratorium w Białymstoku – panią Annę Urban, kierownika Wydziału Edukacji i Sportu, Dariusza Szkiłądzia, przewodniczącego Rady Rodziców Adama Sobeckiego i wiceprzewodniczącą Małgorzatę Chełmińską. Wśród gości znalazły się również zaprzyjaźnione szkoły – dyrekcje i poczty sztandarowe Szkoła Podstawowej im Sybiraków w Netcie i w Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Krasnymborze. Miło nam było również gościć panią dyrektor Katarzynę Bernatowicz ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Armii Krajowej oraz panią dyrektor Barbarę Koronkiewicz - dyrektora II liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie.

Na początek odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. dr Wojciech Kalinowski, kapelan Sybiraków diecezji ełckiej . Po Mszy wszyscy zgromadzili się pod Pomnikiem Sybiraków, aby złożyć wiązanki i zapalić znicze w hołdzie tym, którzy wywiezieni byli na nieludzką ziemię. Dalsze uroczystości odbywały się w szkole. W imieniu pani dyrektor Agnieszki Milanowskiej i wicedyrektora Leszka Mołodziejko, powitała zebranych Henryka Rzepecka. Wystawiono wzruszający spektakl w wykonaniu uczniów III c gimnazjum przygotowanych przez panią Ewę Chodacz, wykonano tradycyjny Marsz Sybiraków oraz piosenkę Wnukowie Sybiraków. Do grona Wnuków Sybiraków uroczyście zostało przyjętych 8 uczniów, w tym 6 z klas VII. Prezes zarządu Oddziału Związku Sybiraków, Jerzy Sienkiewicz dokonał odznaczeń zasłużonych sybiraków wręczając dwie złote i jedna srebrną odznakę Za Zasługi dla Związku Sybiraków. Otrzymali je państwo Rutkowscy oraz pani Helena Wysocka. Patrycja Makowska oraz Wiktoria Czaja, uczennice kl. III gimnazjum wykonały piosenki, które prezentowały podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej. Obie przygotowane przez panią Lenę Olechowską. Piękną i wymowną dekoracje przygotowały z uczniami pani Barbara Milewska i Wiesława Domańska. Całość uroczystości prowadzili Dominik Pawłowicz i Zosia Milejczyk z kl. IIc.

Warto przypomnieć, że w tym dniu, dokładnie 15 lat temu, 20 listopada 2002 roku gimnazjum nadano uchwałą Rady Miasta imię Sybiraków, a rodzice i ofiarodawcy przekazali piękny sztandar. Pani Henryka Rzepecka podczas swego wystąpienie przedstawiła krótki rys historyczny dotyczący istnienia Patrona w dotychczasowym gimnazjum. Zdjęcia w Galerii.

lipiec 2018