Home Erasmus+ Wyjazd do Druskiennik
Wyjazd do Druskiennik
Wpisany przez Beata Granacka

Już po raz trzeci Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie uczestniczy w europejskim projekcie związanym z wymianą uczniów i nauczycieli, którzy wspólnie z partnerami z innych krajów mogą poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki.

Szczególnie przydatne są umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i pani Beaty Granackiej, która jest koordynatorem projektu, nasi uczniowie mogli odwiedzić wiele krajów, m.in. Portugalię, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Węgry. Pierwszy i drugi to program COMENIUS, natomiast trzeci to ERASMUS+, funkcjonujący pod nazwą CASE (Consumer Awareness for Students In Europe / świadomość Konsumencka wśród uczniów Europy). W wyjeździe uczestniczyli nauczyciele : Beata Granacka i Ewa Chodacz oraz czterech uczniów.

Młodzież gimnazjum przebywała w dniach 26.05-1.06 w Druskiennikach. Uczestnicy przybyli z Turcji, Włoch, Holandii, Polski. Podczas spotkań w tutejszej szkole dyskutowano nad głównym problemem nie tylko dotyczącym Europy, ale i świata – świadomej konsumpcji. Młodzież zwróciła uwagę na marnotrawstwo dóbr naturalnych i zaśmiecanie środowiska. Ponadto uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać historię miasta Druskienniki, spotkać się z Burmistrzem, zwiedzić interesujące miejsca, odpocząć w AQAPARKU.

Najciekawszymi momentami pobytu, według wszystkich uczestników, była możliwość własnoręcznego wykonania ozdób z soli , a następnie wypalenie tychże dzieł w specjalnym piecu. Taką niespodziankę przygotowali artyści mieszkający na co dzień w Druskiennikach. Jednak to nie koniec atrakcji, które czekały na młodzież i nauczycieli. Podczas zwiedzania niesamowitego miejsca, które słynie z drewnianych rzeźb i dziwnych instalacji, a położonego wśród lasu, wystąpił zespół folklorystyczny, którego tancerzami byli uczniowie i nauczyciele, a jedna z osób śpiewających to Dyrektor tutejszego gimnazjum. Zaproszono wszystkich do wspólnej zabawy. Zorganizowana została również wycieczka do Wilna, gdzie pokazano Muzeum Starych Technologii oraz najstarsze i najciekawsze miejsca i zabytki, którymi szczyci się to miasto.   Wszyscy uczestnicy nawiązali rozliczne kontakty i przyjaźnie, dzięki wspólnym działaniom w projekcie.

Nie zabrakło również wspólnych zajęć artystycznych, na których uczniowie musieli wykazać się inwencją twórczą i wykonać prace z materiałów wtórnych. Wspólna praca i zabawa jeszcze bardziej zintegrowała uczestników projektu, a efekty ich działań okazały się imponujące. Rozdanie certyfikatów zakończyło spotkanie w Druskiennikach, ale przyjaźnie i wspomnienia pozostaną na długi czas.

Oto wrażenia uczniów z pobytu w Druskiennikach :

Kinga Bućko ;  Najbardziej podobała mi się wycieczka do Wilna oraz wspólne spędzanie czasu z innymi  uczestnikami projektu, a zwłaszcza wspólne zajęcia w szkole.  Mogłam sprawdzić swoje umiejętności językowe w praktyce i mam dodatkową motywację, aby pogłębiać język angielski. Chciałabym tam jeszcze raz wrócić !

Martna Sturgulewska ; Pierwszy raz uczestniczyłam w takim wyjeździe i każdy dzień przynosił nowe wrażenia i doświadczenia. Wspólna praca i zabawa integrowała uczestników coraz bardziej. Najbardziej podobały mi się  wspólne tańce ludowe. Bawiliśmy się wspaniale poznając jednocześnie litewski folklor.

Emil Jurewicz ; To był wspaniały pobyt i nowe doświadczenie. Poznałem nowych kolegów i w praktyce sprawdziłem swoje umiejętności w języku angielskim. Każdy dzień był inny , niezwykle intensywny i bogaty w nowe wrażenia. Zawarte przyjaźnie z kolegami z Druskiennik z pewnością przetrwają zwłaszcza, że mieszkamy tak niedaleko od siebie. To był wspaniały pobyt !

Maciek Augustynowicz ; Pierwszy raz uczestniczyłem w europejskim projekcie i mam nadzieję, że nie ostatni. Wspólne ludowe tańce, wycieczka do Wilna, zajęcia w szkole i zabawa w Aquaparku na długo pozostaną w mojej pamięci, a nowe przyjaźnie nie zakończą się wraz z końcem pobytu. Mam kontakt z nowymi kolegami dzięki Facebookowi , a może pewnego dnia znowu spotkamy się w realu.

Ewa Chodacz

P1020564