Home
26. Finał Ogólnopolski Konkursu Odyseja Umysłu
Wpisany przez Tomaszewska Beata   

W dniach 1-2.04.2017 r. nasza drużyna Odyseuszy reprezentowała szkołę podczas 26.Finału Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego. Drużyna w składzie: Ewelina Wielgat, Joanna Żytkowska, Paulina Zamojska, Mikołaj Walulik, Franciszek Olszewski, Jakub Szmidt i Patryk Karpiński, trenowana przeze mnie, zajęła 16. miejsce w Problemie Długoterminowym "Bohater bardzo super…cdn." Do konkursu w Gdyni przystąpiło 220 drużyn z całej Polski zakwalifikowanych podczas Eliminacji Regionalnych, które odbywały się od lutego do marca. Warto jednak przypomnieć, że Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę i moderuje jej pracę. Jesienią, gdy publikowane są Problemy Długoterminowe, drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala swoje rozwiązanie, aby wiosną w 8-minutowej prezentacji pokazać sędziom oraz publiczności efekt swojej pracy. Każdy konkursowy problem precyzyjnie określa, jakie aspekty rozwiązania i według jakich kryteriów będą poddanie ocenie. Zadanie tylko z pozoru jest proste, bo Odyseja Umysłu promuje przede wszystkim to, co jest zaskakujące i twórcze. Warto dodać, że uczestnicy tego konkursu, w oparciu o własne działania i doświadczenia, kształtują kluczowe kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie. Stają się niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie, bo w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą! Nasza drużyna mogła uczestniczyć w konkursie dzięki wsparciu finansowemu Rady Miasta Augustów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Przejdźmy jednak do samego konkursu...do Gdyni przyjechaliśmy w piątek i zamieszkaliśmy w Och!Hostelu w centrum miasta, od którego morze znajdowało się w niewielkiej odległości, a dokładnie wystarczył nam spacer 10-minutowy, aby znaleźć się na nadmorskiej promenadzie. Gdynia to miasto bardzo nowoczesne i szybko rozwijające się, które po raz drugi było gospodarzem Finału Ogólnopolskiego. W sobotę rozpoczął się konkurs i zaprezentowaliśmy przed sędziami nasz spektakl „Bohater bardzo super…cdn.”. Potem oglądaliśmy występy innych Odyseuszy i poznawaliśmy nowych ludzi. Wieczorem natomiast wzięliśmy udział w wielkiej Imprezie Integracyjnej wszystkich drużyn, która odbywała się w Hali Gdynia Arena. Niezwykle nowoczesny obiekt zgromadził ponad 2000 ludzi, którzy przyjechali na finał. Wspólny taniec, strefa ekspresji, foto budka to tylko nieliczne atrakcje tego wieczoru...my zachowamy w sercach serdeczność i życzliwość osób, które poznaliśmy, to bezcenne. Następnego dnia w niedzielę drużyna zmierzyła się z Problemem Spontanicznym- niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut. Po spontanie mieliśmy możliwość obejrzenia występów innych zespołów i powiem szczerze, był to najcenniejszy dla nas moment, gdyż zobaczyliśmy prawdziwie mistrzowskie prezentacje. Gratulujemy odwagi i pomysłów innym drużynom. Po tej części wyruszyliśmy ponownie na spacer- tym razem odwiedziliśmy Skwer Kościuszki, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy statku „Dar Pomorza” i pożegnaliśmy morze, które tego dnia żegnało nas spokojnym szumem. Wieczorem natomiast czekał nas niezwykły spektakl muzyki, tańca i świateł, bo w Hali Arena Gdynia odbyła się Gala Finałowa, podczas której wyłoniono laureatów i finalistów. Wspomnienia tamtych chwil będą nam towarzyszyły bardzo długo. Po oficjalnym powitaniu publiczność włączyła światełka (otrzymali je wszyscy uczestnicy gali) i cała hala zamieniła się w kolorowe niebo marzycieli, potem były podziękowania dla wszystkich, którzy współtworzą Odyseję Umysłu oraz dla nas trenerów. Moment, gdy każda z drużyn wykrzykiwała imię swojego trenera, a my staliśmy obok nich, był tak bardzo wzruszający, że będę go sobie przypominała jeszcze długo. Dziękuję Drużyno! Przed ogłoszeniem wyników wieczór uatrakcyjniły występy tancerzy, finalistów i laureatów wielu programów tanecznych. Scena iskrzyła od rytmów i energii, którą dzielili się z nami tancerze. Potem nastąpił wielki finał. Pomimo że nie udało nam się stanąć wśród grona laureatów, zostaliśmy Wielkimi Finalistami 26. edycji Odysei Umysłu! Gratuluję swojej drużynie SUKCESU. Nie było łatwo, ale każdy z nas wynosi z tej przygody bagaż tak pozytywnych emocji i przeświadczenie o tym, że warto marzyć, warto działać, warto tworzyć. Kiedy zapytałam swoich Odyseuszy, czego nauczyli się podczas realizacji projektu, jakim jest Odyseja Umysłu, zgodnie mówili, że są dumni z tego, że zaszli tak daleko, bo wspólna praca zintegrowała ich, mogli ponadto sprawdzić siebie w różnych sytuacjach, poznali nowych ludzi, odkryli nowe miejsca i zdobyli liczne doświadczenia, które na pewno będą w przyszłości pomagały im w podejmowaniu ważnych decyzji. Na zakończenie pragnę podziękować Natalii Faszczewskiej, która była dobrym duchem drużyny oraz naszym niezawodnym fotografem.

Trener: Beata Tomaszewska

 

Nasz Patron

znaksybiraka

Sybiracy

kalendarz

czerwiec 2018
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

other language

ang1 nrf1 rus1

Projekty

erasmus


Kodowanie__small


comenius


logo_etwinning


     logo_aktyw_ed


lepsza_szkola


przjaznaspz_logo


mapa_kreatywnosci_znaczek


logo_czytam


szkola_z_klasa


 

uczniowie_z_klasa


szkolabp


logo_nib


kapital


Nasz Adres

Gimnazjum nr 2
im. Sybiraków
ul. Nowomiejska 41
16-300 Augustów
087 643 22 30

Napisz do Nas
gim2.vdl.pl

gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości