Home
Jestesmy finalistami Odysei Umysłu!
Wpisany przez B.T.   

W dniach 1-3.04.2016r. nasza drużyna Odyseuszy reprezentowała szkołę podczas 25.Finału Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu, który odbywał się w Gdyni. Patronat nad konkursem sprawowali: Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego.Drużyna w składzie: Oliwia Naszkiewicz, Ewelina Wielgat, Ewa Wysocka, Justyna Wysocka, Katarzyna Niwska, Wiktoria Choncel i Rafał Wyganowski, trenowana przeze mnie, zajęła 10. miejsce w Problemie Długoterminowym "Bajka masowego rażenia".

Do konkursu w Gdyni przystąpiło 215 drużyn z całej Polski zakwalifikowanych podczas Eliminacji Regionalnych, które odbywały się od lutego do marca. Warto jednak przypomnieć, że Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę i moderuje jej pracę. Jesienią, gdy publikowane są Problemy Długoterminowe, drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala swoje rozwiązanie, aby wiosną w 8-minutowej prezentacji pokazać sędziom oraz publiczności efekt swojej pracy. Każdy konkursowy problem precyzyjnie określa, jakie aspekty rozwiązania i według jakich kryteriów będą poddanie ocenie. Zadanie tylko z pozoru jest proste, bo Odyseja Umysłu promuje przede wszystkim to, co jest zaskakujące i twórcze.

Warto dodać, że uczestnicy tego konkursu, w oparciu o własne działania i doświadczenia, kształtują kluczowe kompetencje intelektualne, akademickie, społeczne i liderskie. Stają się niezależni, przedsiębiorczy, otwarci i pewni siebie, bo w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą!

Nasza drużyna mogła uczestniczyć w konkursie dzięki wsparciu finansowemu p.burmistrza Wojciecha Walulika i Rady Miasta Augustów, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Przejdźmy jednak do samego konkursu...do Gdyni przyjechaliśmy w piątek i zamieszkaliśmy w pięknym LuxHostelu w centrum miasta, od którego morze znajdowało się w niewielkiej odległości, a dokładnie wystarczył nam spacer 10-minutowy, aby znaleźć się na nadmorskiej promenadzie. Gdynia obchodzi w tym roku 90-lecie powstania, więc ulice udekorowane są barwnymi banerami. Ponadto jest to miasto bardzo nowoczesne i szybko rozwijające się, które po raz pierwszy było gospodarzem Finału Ogólnopolskiego. W sobotę poznaliśmy się ze swoją Drużyną Kumpelską z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 z Gdyni, która gorąco nam kibicowała podczas prezentowania przez nas Zadania Długoterminowego. Potem był czas na integrację, wymianę doświadczeń i wspólne zdjęcia. Wieczorem natomiast wzięliśmy udział w wielkiej Imprezie Integracyjnej wszystkich drużyn, która odbywała się w Hali Gdynia Arena. Niezwykle nowoczesny obiekt zgromadził ponad 2000 ludzi, którzy przyjechali na finał. Wspólny taniec, strefa ekspresji, foto budka to tylko nieliczne atrakcje tego wieczoru...my zachowamy w sercach serdeczność i życzliwość osób, które poznaliśmy, to bezcenne.

Następnego dnia w niedzielę drużyna zmierzyła się z Problemem Spontanicznym- niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut. Po spontanie mieliśmy możliwość obejrzenia występów innych zespołów i powiem szczerze był to najcenniejszy dla nas moment, gdyż zobaczyliśmy prawdziwie mistrzowskie prezentacje. Gratulujemy odwagi i pomysłów innym drużynom. Wieczorem natomiast czekał nas niezwykły spektakl muzyki, tańca i świateł, bo w Hali Arena Gdynia odbyła się Gala Finałowa, podczas której wyłoniono laureatów i finalistów. Wspomnienia tamtych chwil będą nam towarzyszyły bardzo długo. Po oficjalnym powitaniu publiczność włączyła światełka (otrzymali je wszyscy uczestnicy gali) i cała hala zamieniła się w kolorowe niebo marzycieli, potem były podziękowania dla wszystkich, którzy współtworzą Odyseję Umysłu oraz dla nas trenerów. Moment, gdy każda z drużyn wykrzykiwała imię swojego trenera, a my staliśmy obok nich, był tak bardzo wzruszający, że cieszyłam się z tego, że nie widać było moich łez. Dziękuję Drużyno!

Przed ogłoszeniem wyników wieczór uatrakcyjniły występy tancerzy, finalistów i laureatów wielu programów tanecznych. Scena iskrzyła od rytmów i energii, którą dzielili się z nami tancerze. Potem nastąpił wielki finał. Pomimo że nie udało nam się stanąć tym razem wśród grona laureatów, zostaliśmy Wielkimi Finalistami 25. edycji Odysei Umysłu! Gratuluję swojej drużynie SUKCESU. Nie było łatwo, ale każdy z nas wynosi z tej przygody bagaż tak pozytywnych emocji i przeświadczenie o tym, że warto marzyć, warto działać, warto tworzyć.

Dziękuję szczególnie naszemu koledze Michałowi Dyczewskiemu, którego zdjęcia będziecie mogli oglądać już jutro na tej stronie.

Trener: Beata Tomaszewska


 

Nasz Patron

znaksybiraka

Sybiracy

kalendarz

grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

other language

ang1 nrf1 rus1

Projekty

erasmus


Kodowanie__small


comenius


logo_etwinning


     logo_aktyw_ed


lepsza_szkola


przjaznaspz_logo


mapa_kreatywnosci_znaczek


logo_czytam


szkola_z_klasa


 

uczniowie_z_klasa


szkolabp


logo_nib


kapital


Nasz Adres

Gimnazjum nr 2
im. Sybiraków
ul. Nowomiejska 41
16-300 Augustów
087 643 22 30

Napisz do Nas
gim2.vdl.pl

gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości