Home
W poszukiwaniu wiosny
Wpisany przez Anna Nerko   

Przyzwyczailiśmy się, że pierwszy dzień wiosny świętujemy 21 marca, gdy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa. Jednak ta prawdziwa - astronomiczna przychodzi 20 marca w dniu równonocy wiosennej. W tym roku powitaliśmy ją o 5.30.

Chcąc zaobserwować pierwsze jej oznaki, uczniowie koła turystycznego klasy III c z p. Anną Nerko i p. Beatą Tomaszewską, wybrali się w sobotę 19 marca na pierwszy w tym sezonie rajd rowerowy. Mimo że wartości na termometrze nie były jeszcze typowo wiosenne i wiał silny, mroźny wiatr, zebraliśmy się tradycyjnie w parku przy Starej Poczcie, skąd udaliśmy się nową ścieżką rowerową do Sajenka. Nad jeziorem Sajno, dzięki wytrwałości pani Beaty, rozpaliliśmy ognisko. Łyk gorącej herbaty rozgrzał nasze zziębnięte ciała. Mimo że w lesie jeszcze nie widać pierwszych oznak wiosny i musimy niestety na nią poczekać, to z radością pożegnaliśmy zimę, topiąc w wodach jeziora małą, słomianą kukiełkę Marzanny - symbol odchodzącej zimy.
Silny i bardzo chłodny wiatr zmusił nas do udania się w drogę powrotną.
Mamy nadzieję, że wkrótce wiosna na stałe da nas zagości, słońce zaświeci pełnym blaskiem, a w ogródkach i w lesie pojawią się pierwsze wiosenne kwiaty - przebiśniegi, przylaszczki, zawilce i krokusy. Zakwitną wierzby, na których pojawią się białe "kotki".

AN

alt

alt