Opłatek Sybiraków Ziemi Augustowskiej.
Wpisany przez Rzepecka Henryka

W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, dochowując corocznej tradycji, odbyło się spotkanie opłatkowe Sybiraków augustowszczyzny. Tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w kościele pw Świętego Jana Chrzciciela, której przewodniczył kapelan sybiraków diecezji ełckiej ks. dr Wojciech Kalinowski, proboszcz miejscowej parafii. Następnie Sybiracy, zaproszeni goście i młodzież z Koła Wnuka Sybiraka spotkali się w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.

Zgromadzonych powitał prezes Jerzy Sienkiewicz w towarzystwie dyrektora gimnazjum, Henryki Rzepeckiej.  Serdecznie witano ks. prałata Wojciech Kalinowskiego, Jarosław Szlaszyńskiego – starostę powiatu augustowskiego, Katarzynę Sturgulewską – wicestarostę powiatu augustowskiego,  Wojciecha Walulika - burmistrza miasta Augustowa oraz Mirosława Karolczuka, zastępcę  burmistrza. Zarząd Klubu Armii Krajowej w Augustowie reprezentowany był przez Danutę i Zbigniewa Kaszlejów.  Zarząd Koła Augustów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  reprezentowała pani Halina Kochanowska. Przybył także Eugeniusz Simson – prezes Honorowy Koła Augustów ZS, zarząd Koła Augustów Związku Sybiraków oraz Zarząd Koła Związku Sybiraków z Ełku – pani Wacława Olszewska i pan Henryk Ćwikowski. Powitano także wszystkich przybyłych Sybiraków  oraz osoby im towarzyszące.  Witano Henrykę Mołodziejko,  dyrektora Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie, Małgorzatę Grygo, przewodniczącą Komisji Oświaty w Augustowie a także Zarząd Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Augustowie – Danutę Gregorowicz i  Annę Jakucewicz.  Tradycyjnie przybyli  przygotowujący to spotkanie opłatkowe  nauczyciele sympatycy  – Anna Pawłowska, Hanna Piekarska i Agnieszka Karp.  Licznie przybyli  młodzi członkowie  Klubu Wnuka Sybiraka, którzy obsługiwali gości i wspólnie świętowali oraz młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków prowadzona sprawną ręką  pani Leny Olechowskiej. Śpiewająca i grająca na instrumentach młodzież przedstawiła przepiękny koncert kolęd.  Kolędowano wspólnie – starsi, młodsi, sybiracy, goście, nauczyciele, uczniowie. Po tym, kiedy pani Barbara Czartoszewska odczytała fragment Pisma Świętego dotyczący Narodzenia, przyszedł czas na oficjalne wystąpienia i życzenia oraz   łamanie się opłatkiem. Podczas swego wystąpienia Wojciech Walulik, burmistrz miasta przekazał oprócz ciepłych słów skierowanych do zebranych, rodzinne wydawnictwo „Pamiętnik Mamy „Kazaschstan” – 1940 – 1946”, podkreślając, że jest również członkiem rodziny sybirackiej i spadkobiercą Sybiraków. Publikacja zawiera wspomnienia siostry babci pana Wojciecha Walulika, pani Cecylii Smoły. Zawiera na wstępie następującą dedykację: „Pamiętnik – wspomnienia z Kazachstanu napisała moja Mama – Cecylia Smoła, z d. Zubek ( ur.21.03.1924, zm. 19.10.2005) na moja prośbę w latach 1995 – 1998, podpisany – syn Andrzej. Powielone wspomnienia trafiły do rąk prezesa Jerzego Sienkiewicza, Eugeniusza Simsona, dyrektora gimnazjum Henryki Rzepeckiej i Henryka Ćwikowskiego.Swoje oficjalne życzenia i szacunek  do Sybiraków przekazał również starosta Jarosław Szlaszyński oraz przewodnicząca Komisji Oświaty – Małgorzata Grygo. Zebranych pozdrowił od wszystkich Sybiraków z Ełku obecny na spotkaniu pan Ćwikowski. Wspólne kolędowanie pokoleń to już wieloletnia, wspólna tradycja Sybiraków i społeczności Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie. Oby trwała jak najdłużej. Zdjęcia w galerii.

listopad 2018