Home
Sybiracy na kartach historii
Wpisany przez B.T.   

20 listopada to data szczególna, gdyż obchodziliśmy Święto Szkoły.

Jak co roku uroczystości poprzedzone zostały wieloma działaniami, w które zaangażowali się uczniowie oraz nauczyciele. W listopadzie odwiedzały naszą szkołę Sybiraczki, które dzieliły się swoimi wspomnieniami dotyczącymi wywózek i życia na Syberii. Jest to dla nas zawsze niezwykłe spotkanie, bo ich  relacje pozbawione są patosu, przepełnia je natomiast miłość do ojczyzny, rodziny, przyjaciół. Na przerwach natomiast czytane były wspomnienia tych, którzy powrócili do ojczyzny z zesłania. Ponadto wszystkie klasy wykonywały plakaty, które utworzyły taśmę filmową. W sali gimnastycznej zaprezentowana została również wystawa IPN poświęcona tematyce sybirackiej.

W tym roku do naszej szkoły przybyło wielu szanownych gości, wśród nich byli: ks.prałat dr Wojciech Kalinowski, ks.kanonik Wojciech Jabłoński, Burmistrz Miasta Augustowa- Wojciech Walulik, Kierownik Wydziału Edukacji i Sportu- Dariusz Szkiłądź, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków- Tadeusz Chwiedź, prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie- Jerzy Sienkiewicz, prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru- Jerzy Bołtuć prezes honhorowy Związku Sybiraków- Eugeniusz Simson, dyrektor Odziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty- Andrzej Raczyło, wiceprzewodniczący Komisji Społeczno-Oświatowej Rady Miasta Augustowa- Mirosław Zawadzki, Zarząd Klubu Armii Krajowej- Zbigniew i Danuta Kaszlejowie, przedstawiciele Rady Rodziców- Małgorzata Chełmińska, Monika Orzechowska oraz dyrektorzy szkół , emerytowani pracownicy oraz Sybiracy.

Uroczystości rozpoczęte zostały mszą  w kościele Jana Chrzciciela na Borkach, w której wzięły udział również poczty sztandarowe: Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Augustowie i w Białymstoku, SP im. Sybiraków w Netcie, ZS im.Sybiraków w Krasnymborze oraz Gimnazjum nr 2. Po mszy złożono kwiaty przy pomniku pamięci ofiar Sybiru.

 Uczniowie klas pierwszych, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w naszym gimnazjum, złożyli uroczyste ślubowanie, natomiast wnukom Sybiraków p.Tadeusz Chwiedź i p.Danuta Gregorowicz wręczyli legitymacje członkowskie. Szczególnie podniosłym momentem uroczystości było odznaczenie sztandaru Gimnazjum nr 2 im.Sybiraków Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznanym przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa, a podpisanym przez prof.Władysława Bartoszewskiego.

Zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl "Sybiracy na kartach historii", który przygotowała p.Ewa Chodacz. Oprawą muzyczną zajęła się p.Lena Olechowska. Widzowie mogli  przenieść się w przeszłość, poznać historię wywózek na Syberię, które rozpoczęły się od konfederacji barskiej i trwały do okresu powojennego. Niektórzy nie kryli nawet łez wzruszenia, gdy słowa lub melodia targały dawno zapomnianymi emocjami. Szczególnie Sybiracyi  byli poruszeni wersami, które przywołały bolesne wspomnienia:

"Wierzę, że wrócę i tylko tym żyję,

Że mnie przyjaciół powitają dłonie,

Że duszę z brudów tułaczki obmyję,

Kiedy mnie pierwszy polski wiatr owionie".

Dekoracje były pomysłem p.Wiesławy Domańskiej oraz p.Barbary Milewskiej.

Po tej refleksyjno-patriotycznej części nastąpiło uroczyste otwarcie boiska do piłki nożnej przy naszym gimnazjum. Okazłało się, że nasi honorowi goście całkiem dobrze strzelają gole.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce "Galerie".

Uroczystośći można oglądnąć w serwisie YouTube:

- Święto Szkoły

http://bit.ly/1lfZNr1

- Otwarcie boiska

http://bit.ly/1lg02T3

 

Nasz Patron

znaksybiraka

Sybiracy

kalendarz

grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

other language

ang1 nrf1 rus1

Projekty

erasmus


Kodowanie__small


comenius


logo_etwinning


     logo_aktyw_ed


lepsza_szkola


przjaznaspz_logo


mapa_kreatywnosci_znaczek


logo_czytam


szkola_z_klasa


 

uczniowie_z_klasa


szkolabp


logo_nib


kapital


Nasz Adres

Gimnazjum nr 2
im. Sybiraków
ul. Nowomiejska 41
16-300 Augustów
087 643 22 30

Napisz do Nas
gim2.vdl.pl

gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości