Warsztaty proflaktyczne
Wpisany przez Anna Pawłowska

W dniu 10 listopada br. miały miejsce w naszej szkole warsztaty profilaktyczne p.h. „ Końcowe odliczanie…życie traci się raz”, zorganizowane przez firmę PROF-ART z Gdyni.

Uczniowie mieli okazję po raz kolejny spotkać się z p. Andrzejem Piaseckim, który tym razem wystąpił w zaskakującej scenerii. Wszyscy, po wejściu na salę, z zaciekawieniem spoglądali na fotel samochodowy otoczony fragmentami pogiętej blachy.

Rekwizyt ten jak się okazało miał kluczowe znaczenie podczas programu. Celem spotkania było bowiem uświadomienie młodemu człowiekowi, często tragicznych sytuacji i zdarzeń wynikających z występowania wszechobecnych trucizn, jakimi są alkohol, narkotyki, dopalacze. Chodziło m.in.o wypadki komunikacyjne spowodowane przez kierowców jadących pod wpływem/w substancji i środków psychoaktywnych.. Prowadzący przytaczał autentyczne historie i przekonywał, że środki uzależniające to śmierć. Uczestnicy warsztatów zaopatrzeni w narko- i alko- gogle imitujące sposób widzenia osoby "pod wpływem", mogli na własnej skórze przekonać się "jak to działa".

Prowadzący podkreślał w sposób szczególny problem społecznego przyzwolenia na jazdę kierowców pod wpływem alkoholu, narkotyków, dopalaczy. Radził jak można temu zapobiec, jaka postawę mogą przyjąć nastolatkowie, aby zapobiec często tragicznym w skutkach wypadkom spowodowanym przez nietrzeźwych kierowców.

Andrzej Piasecki , dzieląc się swoimi doświadczeniami w pracy z osobami uzależnionymi i zdobytą przez lata wiedzą, kładł przede wszystkim nacisk na współodpowiedzialność za własne życie i dokładne wyjaśnienie spustoszeń, jakie czynią w organizmie używki.
 Prowadzący bardzo szybko nawiązał kontakt z uczniami, odpowiadał na wiele zadawanych pytań. Forma spotkania, przystępny sposób przekazywania wiedzy, dobry kontakt z młodzieżą, z pewnością wpłynie na podejmowania właściwych decyzji i dokonywanie właściwych wyborów przez uczniów.

Warsztaty zostały zrealizowane na zlecenie Burmistrza Miasta Augustowa ze środków Gminnego Programu Profilaktyki.

wrzesień 2018