Nasz Patron - historia i teraźniejszość
Wpisany przez Rzepecka Henryka
Decyzja o przejęciu imienia Sybiraków od Szkoły Podstawowej nr 5 zapadła ostatecznie w maju 2002 roku. W czerwcu tegoż roku, na nasz wniosek, Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia Sybiraków Gimnazjum nr 2. Wybór patrona, daty, ani miejsce nadania nie są dziełem przypadku. Data 20 listopada - to dzień patrona Sybiraków - Św. Rafała Kalinowskiego- zesłańca Sybiru. W tym dniu rokrocznie Sybiracy zbierają się na dorocznym święcie w Kościele Jana Chrzciciela na Borkach. W tym dniu w ich intencji sprawowana jest Msza Święta. Kościół Jana Chrzciciela na Borkach jest miejscem szczególnym dla augustowskich Sybiraków.Tu bowiem w nawie bocznej ma swój ołtarz ich patron - Rafał Kalinowski. Umieszczone zostały w nim urny z mogił ofiar pomordowanych na wschodzie i zachodzie świata. Obok Tablica Pamięci Sybiraków - zapełniona tabliczkami z nazwiskami rodzin sybirackich Augustowszczyzny. Kościół ten wzbogacony został przez witraże o tematyce sybirackiej. Mieściła się tu również biblioteczka Sybiraka i Izba Pamięci Sybiraków, które to decyzją związku znalazły swoje miejsce w szkole gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie tej Izby.

Kim jesteśmy?

Sybiracy to bohaterzy godni augustowskiego gimnazjum. Od nich możemy czerpać wzory do kultywowania tradycji narodowych i religijnych, ich wzajemnej solidarności i wzajemnej pomocy. Mając Sybiraków za patrona, musimy też dbać o to, aby wartości, które dotychczas nie były nam obce, takie jak tolerancja, wrażliwość, uczciwość, patriotyzm, poszanowanie praw innego człowieka, stały się jeszcze bardziej uwypuklone i podkreślane w wychowaniu każdego młodego człowieka. Hasło, które przyświeca w naszej szkole "...umieć żyć z innymi i dla innych..." nabierze jeszcze wyraźniejszego kolorytu, mając za patrona Sybiraków.
Tytuł naszego programu wychowawczego "Od Rodziny do Europy" pokazuje kierunek, który obraliśmy. Wartości narodowe, patriotyczne, tradycje i polskość oraz znajomość naszej narodowej historii, jak też umiejętny wybór tego, co może być dobre dla Polaka - to właśnie chcemy wnosić do Europy.
W tych i podobnych dążeniach zyskujemy oprócz dotychczasowych (rodzice, organizacje pozarządowe, Kościół, władze i instytucje samorządowe) jeszcze jednego partnera w wychowaniu młodych ludzi.

Aby motto  : " O groby dla kości naszych w Ziemi Ojczystej Prosimy Cię Panie" pozostało jedynie cytatem dla potomnych i przestrogą historii.

wrzesień 2018