Home
Zajęcia laboratoryjne na wydziale fizjologii roślin na Uniwersytecie Białystockim
Wpisany przez Szymon Ewko   

18 maja 2015 r. nasza klasa była na wycieczce zorganizowanej w ramach projektu Edukacja ekologiczna w terenie. Najpierw odbyły się zajęcia w Narwiańskim Parku Narodowym, a następnie uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych na wydziale fizjologii roślin na Uniwersytecie Białostockim. Celem naszych zajęć było rozdzielenie barwników roślin metodą chromatografii. Przeprowadziliśmy dwa doświadczenia.

Doświadczenie 1 - Sprawdzanie, ile kolorów ma liść?
Doświadczenie miało na celu ukazanie prawdziwej ilości kolorów liścia. Dostaliśmy moździerze oraz liście buraka oraz źdźbła pszenicy. Naszym zadaniem było wyciśnięcie z nich jak największej ilości soku. Najpierw do moździerza trzeba było wlać trochę spirytusu. Po wydobyciu soku dostaliśmy kawałki bibułki, następnie za pomocą pipety nakładaliśmy na nią około 1cm od dołu kilka warstw soku z liścia buraka, a na drugiej bibułce kilka warstw soku z źdźbła pszenicy. Gdy to zrobiliśmy zamknęliśmy próbki w probówkach napełnionych skażonym spirytusem. Po kilku minutach kolory zaczęły zabarwiać bibułkę; przechodziły od brunatnego przez ciemno zielony do żółtego. 

Doświadczenie 2 - Znajdowanie skrobi oraz „rysunki” na liściach.
W tym doświadczeniu badaliśmy, jak zachowa się liść, którego fragment był przez 24 h zakryty folią aluminiową. Po zaklejeniu kawałka liścia i pozostawieniu go na 24h ten kawałek odbarwia się i przestaje być prowadzona w nim fotosynteza;, a co za tym idzie – liść przestaje w tym miejscu produkować glukozę. Po włożeniu tego liścia do wody i po podgrzaniu, woda uzyskała kolor liścia, bo chlorofil „uciekł” z liścia do wody. Następnie po włożeniu liść do płynu Lugola i po odczekaniu kilku minut pojawiły się „rysunki” na liściach - te miejsca, gdzie była skrobia przyjęły kolor brunatny

Zajęcia bardzo się nam podobały i chętnie weźmiemy udział w następnych.

 

Nasz Patron

znaksybiraka

Sybiracy

kalendarz

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

other language

ang1 nrf1 rus1

Projekty

erasmus


Kodowanie__small


comenius


logo_etwinning


     logo_aktyw_ed


lepsza_szkola


przjaznaspz_logo


mapa_kreatywnosci_znaczek


logo_czytam


szkola_z_klasa


 

uczniowie_z_klasa


szkolabp


logo_nib


kapital


Nasz Adres

Gimnazjum nr 2
im. Sybiraków
ul. Nowomiejska 41
16-300 Augustów
087 643 22 30

Napisz do Nas
gim2.vdl.pl

gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość